Monday, 15 July 2013

Shopping on a budget

Shopping, or rather trying to feed a family and shopping on a very tight budget, has been big in the news recently.  The media finally seems to have grasped the fact that a great many of us struggle on a daily basis just to put food on the table. I'm fairly certain this will all fall on the very deaf ears of our politicians, who incidentally, have just been recommended for a big fat 11% pay increase, taking their annual salary to around £74,000.  I'd love even an eighth of that!

When it comes to supermarket shopping, in fact make that most shopping, I can sum it up in three words ... I hate it.  I hardly ever shopped at Sainsburys (too expensive), I used to love Morrisons - but that too became too expensive. Tesco was ok, but now that's very expensive too and of the "big 4", that left Asda, which I like and still use occasionally, but even there the prices keep creeping up and up.  So what's left?

Lidl, and Aldi.  I've tried both and I like both, but if I had to cast a vote, it would be for Aldi.

I've shopped there for quite a while now, and I can honestly say that of all the products I've tried, there hasn't been anything that didn't match up to its better known brand-name counterpart.  Even with products I'm pedantic about, like my Hellmans mayonnaise, I've found Aldi's version of "real mayonnaise" is just as good. And that's some going!

Below, I've put together a list of some of the items I buy from Aldi.  I've also included a few non-Aldi items which I've found cheaper/or better quality elsewhere.

Loo roll - £3.49 for 18 rolls from Home Bargains, nice quality and just as good as Asda's "Shades"
Tissues - 39p for a box of 70 sheets from Home Bargains.
Milk - 4pts as opposed to 2 litre bottles (you get more milk) - £1.00 at Asda, Iceland, Lidl and Aldi
Cat litter, absorbent clumping 10l bag - £1.79 Lidl/Aldi add a little bicarb to deodorise

Today at Aldi, I bought:

Peaches, 5 for 69p
Cherry tomatoes 65p
Punnet of plums 89p
Large punnet of white grapes £1.49
Two mangoes 99p
Lemons, 3 for 69p
Limes, 3 for 69p
Digestives 30p
Cat food 21p per Sheba-like tub, 2 of these a day is cheaper than Whiskas @ 69p
Tuna flakes in brine 49p
600g pack of frosted flakes £1.29
15 pack of free range eggs £2.29

Now in case you're wondering what I can make to eat out of that lot, I did buy my meat last week and most of it is still in the freezer waiting to be used.  Likewise with bread.  We don't use much so a sliced loaf is divided into smaller quantities and frozen until it's needed.

For a treat, Small and I had a bag of white chocolate buttons each.  The bags are very generously filled, so much so that half a bag each would have been quite enough.  At 35p for mine (he wanted to pay for his own out of his pocket money), I'm not complaining and the chocolate itself is delicious.  It reminds me of Milky Bar chocolate when I was a child, before they changed the recipe and it became overly sickly-sweet.

On that happy note, until next time. x

1 comment:

  1. This is a really helpful post. A new Aldi has recently opened near me and I think it will provide better value for money than the Sainsbury's down the road. Love your blog :)

    ReplyDelete

Comments welcomed. Your words and encouragement make it all worthwhile.